Nejdůležitější výživové zdroje vitaminu D ve vyvážené stravě jsou hlavně různé potraviny živočišného původu, např. ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky a rostlinné potraviny jej obsahují hlavně v případě obohacených produktů. Jednotlivec proto může do určité míry přispívat k lepšímu přísunu vitaminu D pravidelným zařazováním těchto potravin v doporučené frekvenci a množství. Výrobci také přidávají tento vitamin do některých potravin, nejčastěji do ranních cereálií, různých pomazánek a nápojů, kde je to také jasně uvedeno na etiketě. Podobně jako u doplňků musí být označeno množství přidaného vitaminu D. Dosavadní výsledky však rovněž zdůraznily výzvy v této oblasti, které bude třeba řešit na širší evropské úrovni. Prof. dr. Igor Pravst, Ústav výživy: »Podle evropských právních předpisů o označování potravin nebo doplňky stravy obsahující 5 µg vitaminu D, naznačují, že obsahují 100% doporučeného denního příjmu tohoto vitaminu. Referenční hodnoty pro denní přísun vitaminu D jsou vyšší (15 nebo 20 µg), takže někteří výrobci potravin nebo doplňky stravy často přidávají upravené dávky, které označují jako např. tři sta nebo dokonce více procent doporučeného denního příjmu. Je třeba poznamenat, že takové dávky obecně nepředstavují zdravotní riziko, protože s přihlédnutím k vědeckému stanovisku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je výše, která je uvedena stále bezpečná pro denní výživový příjem vitaminu D ze všech zdrojů , pro zdravého dospělého člověka až do 100 µg.
Nedostatek vitaminu D?
Poznejme vitamin D a jeho výhody
Vitamin D zahrnuje vitamíny D-1, D-2 a D-3, rozdělujeme zejména na dva nejdůležitější typy: jako vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Říká se mu také „sluneční vitamin“, protože naše tělo jej produkuje z cholesterolu, když je pokožka vystavena slunečnímu záření. Vitamin rozpustný v tucích má v těle několik důležitých funkcí, z nichž nejdůležitější jsou regulace vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva a podpora normálního fungování imunitního systému.
- podpora zdraví svalů
- pomoc při růstu buněk
- snížení zánětu, který pomáhá předcházet nemocem, jako je revmatoidní artritida a lupenka
- regulace krevního tlaku
- podpora kardiovaskulárního zdraví
Vzhledem k tomu, že neoptimální přísun vitaminu D by mohl představovat zdravotní riziko, se ve Slovinsku v současné době realizují dva velké výzkumné projekty, jejichž výsledky již poskytly několik odpovědí na některé klíčové otázky. Tato oblast byla zkoumána v národním průzkumu NUTRIHEALTH a výzkum pokračuje v rámci výzkumného projektu „Výzvy pro dosažení dostatečného přísunu vitaminu D«, který vede Ústav výživy. Předběžné výsledky naznačují, že zásoba vitaminu D je letos ještě horší než loni.
Nedostatek vitaminu D až u 80% Slovinců
Na otázku „Jaké jsou zásoby vitaminu D obyvatelstva Slovinska?“« ve výzkumu v rámci národního ústavu NUTRIHEALTH, Prof. dr. Igor Pravst, Ústav výživy, vedoucí výzkumu výživy: »Ve studii byl přísun vitaminu D stanoven analýzou vzorků krve od 280 dospělých ve věku od 18 do 74 let. Zjistili jsme velké rozdíly v dodávkách vitaminu D dospělé populaci Slovinska v různých ročních obdobích. Mezi listopadem a dubnem bylo až 80% dospělých nedostatečně zásobeno vitamínem D, téměř 40% mělo dokonce závažný nedostatek. Ještě znepokojivější byly výsledky hodnocení s přihlédnutím k přísnějším doporučením Mezinárodní asociace endokrinologie, která ukazují, že méně než 5% dospělých bylo optimálně zásobováno během zimy vitaminem D.«
Přírodní zdroje vitaminu D
Vitamin D se produkuje v kůži pod vlivem slunečního záření. Množství slunečního světla potřebné k syntéze dostatečného množství vitaminu D se liší v závislosti na věku člověka, barvě pleti, vystavení slunci a základním zdravotním problémům. Produkce vitaminu D věkem klesá. Navíc lidé, kteří jsou vystaveni slunci, zejména v zimních měsících, nemohou poskytnout tělu dostatečné množství vitaminu v krvi. Dalším důležitým zdrojem vitaminu D jsou potraviny, kde se vyskytují přirozeně, ale stále nejsou dostatečné.
Nedostatek vitaminu D je stále častější
Při normálním vystavení UV paprskům je většina lidí zásobuje vitaminem D v létě, zatímco v naší zeměpisné oblasti během podzimu a zimy jsme závislí hlavně na doplňku příjmu vitamínu D. Představuje jeden z nejčastěji přidávaných doplňků stravy.
Problém nedostatku vitaminu D se však netýká pouze podzimu a zimy. Také v letních měsících, někteří z nás nedoplňujeme nedostatek vitaminu D, který zpracováváme po celý rok (říjen až duben).
Mezi nejohroženější skupiny s nedostatkem vitaminu D patří těhotné a kojící ženy, lidé ve věku nad 70 let, miminka a děti do 5 let, lidé s tmavší pokožkou a osoby , které se velmi málo ukazují slunečnímu záření.
Možná máte nedostatek vitaminu D z různých důvodů
- Ve své stravě nemáte dostatek vitaminu D
- Nedostatek vitaminu D z potravy
- Nejste vystaveni dostatečnému slunečnímu záření
- Játra nebo ledviny nemohou přeměnit vitamin D na aktivní formu v těle
- Užíváte léky, které ovlivňují schopnost těla přeměňovat nebo absorbovat vitamin D.
Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku vitaminu D?
- Časté infekce a nízký imunitní systém
- Změny nálady
- Snížená hladina vápníku
- Přibývání na váze
- Úbytek kostní hmoty a zlomeniny
- Bolest kostí a kloubů
- Svalové křeče a slabost
- Vyčerpání a celková únava
..co může také vést k vážnějším problémům a nemocem:
- Astma
- Cukrovka
- Kardiovaskulární onemocnění (vysoký krevní tlak a / nebo postupné srdeční selhání)
- Osteoporóza a osteopenie jsou nejčastější onemocnění kostí
- Autoimunitní onemocnění
- Syndrom chronické únavy
- Alergie
- Kožní onemocnění (dermatitida, ekzémy, ..)
Nedostatek vitaminu D se projevuje mimo jiné v horší přirozené odolnosti (vrozená imunita) vůči akutním (virovým) respiračním infekcím. V období virů odborníci tvrdí, že je důležité zdůraznit, že vitamin D, pokud ho máme dostatek, může zmírnit průběh onemocnění tím, že osdtraní nadměrné zánětlivé příhody v plicích. Prof. dr. Marija Pfeifer, Ph.D. med., odborná internistka, endokrinoložka, prezidentka Asociace endokrinologů Slovinska na SZD: »Vzhledem k rostoucím údajům o příznivých účincích vitaminu D na snižování výskytu virových respiračních infekcí jsme před několika dny z iniciativy infektologů s několika kolegy napsali Doporučení pro náhradu vitaminu D. Ve Slovinsku byla na konci loňského roku na národní úrovni zřízena Expertní skupina pro přípravu národních pokynů pro zásobování vitaminem D, kterou vedu. V příštím roce plánujeme být schopni představit komplexní národní směrnice. «
Současná situace přinutila některé členy skupiny spojit síly a učinit prozatímní doporučení pro účely zmírnění. Říkají, že: „Na základě údajů o extrémně vysoké prevalenci závažného nedostatku vitaminu D u slovinské populace na konci podzimu a zimy doporučujeme nahradit vitamin D3 preventivně.«
V létě lze potřebu vitaminu D v těle dosáhnout krátkým mírným vystavením slunci a na podzim a v zimě je klíčovým zdrojem výživa. Mnoho lidí si však klade otázku, jaké množství má je potřeba dodat?
Kolik vitaminu D potřebujeme?
Množství vitaminu D, které každý den potřebujete, závisí na vašem věku a kondici. Doporučení pro doplnění stravy Vitaminem D v určitých obdobích:
U zdravých dospělých lidí je doporučené množství vitaminu D3 od začátku října do konce března 800–2 000 IU denně. U rizikových skupin u chronických pacientů a starších osob ve věku od 70 let se po celý rok doporučuje dávka 1 000 – 2 000 IU denně.
Těhotným a kojícím ženám se rovněž doporučuje užívat 1 500 – 2 000 IU vitaminu D3 denně. Pokud máte pochybnosti, můžete také své hodnoty před přidáním otestovat. U dětí do 1 roku je doporučená dávka 400 – 1 000 IU denně a od 1 do 18 let 600 – 1 000 IU denně.
Pokud jsou již přítomny viry, může se zvýšit příjem vitaminu D. Doporučená dávka během tohoto období je 14 000 IU 4 dny po sobě, pokud jste předtím neužili dostatek vitaminu D, pak 2 000 IU denně.
*IE – mezinárodní jednotky, 1000 IE = 25 mikrogramů cholekalciferolu
*NIJZ 2013; převzato z D-A-CH: Nové referenční hodnoty pro vitamin D. Ann Nutr Metab 2012; 60: 241–246
*Holick M a kol. Hodnocení, léčba a prevence deficitu vitamínů: Pokyny pro klinickou praxi endokrinní společnosti, J Clin Endocrinol Metab 2011; 96: 1911–1930
Při vystavení slunci můžeme přijmout asi 10 000 IU jednotek vitaminu D (nebo více). Lékařští odborníci ve studii z roku 2012 potvrdili, že s nedostatkem vitaminu D v krvi konzumací 5 000 IU jednotek vitaminu D denně po dobu 3 měsíců zvyšujeme hladinu vitaminu D v krvi na uspokojivou úroveň rychleji.
Ujistěte se, že máte dostatek vitaminu D3!
Produkty v košíku
Speciální nabídka pouze tady!
Přidejte k objednávce a ušetřete!
FatBurn Tea*
Přispívá k metabolismu tuků, odstraňuje přebytečnou tělesnou hmotnost a přirozeně potlačuje pocit hladu
IMUNUP*
Obsahuje 7 aminokyselin 11 vitamínů a 8 minerálů pro imunitní systém
Vitamín D3 v prášku*
Nejvíce biologicky dostupný forma vitamínu d3 prášek